خبرنامه
 
پست الکترونیکی خود را وارد نمایید
شماره خبر : 188
تاریخ انتشار :
آموزش اپل:چگونه با  pages   کار کنیم

آموزش اپل:چگونه با pages کار کنیم

چگونه نمودار های فوق العاده بسازیم:

شروع:

بعد از بارگذاری صفحه های اینترنت، روی گزینه New Document واقع در پایین سمت چپ صفحه کلیک کنید. در اینجا می خواهیم طریقه ی ساخت نمودار را در یک فایل document خالی نمایش دهیم. البته شما می توانید این نمودارها را به هر نوع صفحه document اضافه کنید.

وقتی روی گزینه ی Charts روی نوارابزار خود کلیک کنید، صفحه ای با تعداد زیادی از انواع نمودارها ظاهر می شود. از طریق صفحه های داخل آن، می توانید نمودار های میله ای خطی و غیره (همچنین ترکیب چندتا از آنها) و گراف های متنوعی را بسازید که برای اکثر افراد کافیست.

قرار دادن نمودارها:

مثلا برای تازه کارها، اگر بخواهیم نمودار داده های فروش را برای دو کالای مختلف طی چند سال بسازیم، برای آسان ساختن کار، اول از قسمت نمودارها ، نمودار معمولی استاندارد را (اولین آیکون در آن صفحه) انتخاب میکنیم. سپس به آسانی روی آن کلیک و آن را در مکان مورد نظر قرار می دهیم.

کار کردن با داده:

دو راه برای کار با داده ها وجود دارد. اولین روش (که مطمئنا آسان ترین روش است) این است که به صورت دستی داده هایتان را به اعداد تبدیل و سپس در نمودار کپی کنید. در روش دوم می توانید داده ها را مستقیما در ویرایشگر وارد کنید. نکته ی مفید راجع به این روش این است که نمودار شما به صورت خودکار با داده های جدید بروز خواهد شد.

در همان مثالی که ذکر شد، سال های مختلف را در سطر بالا وارد کردیم که در هر ستون یک سال وجود داشت. سپس آیتم های فروش را در سمت چپ در هر سطر وارد کردیم. توجه کنید که خود صفحه به صورت خودکار به هر سطر رنگ خاصی را اختصاص داده تا تشخیص آنها آسان تر شود. (که البته رنگ ها بعدا قابل تغییر هستند)
شما همچنین می توانید در صورت نیاز، سطر ها و ستون های بیشتر را با کلیک کردن روی گزینه های add row  یا add column در داخل ویرایشگر داده، اضافه کنید. برای پاک کردن یک سطر یا ستون فقط کافیست آن را انتخاب ( با رنگ آبی نشانه گذاری می شود) سپس با کلیک راست گزینه حذف را انتخاب کنید.

زمانی که شما همه ی داده ها را وارد کردید، نمودار کامل شده به شما نمایش داده خواهد شد. همچنین همیشه می توانید داده ها را با کلیک روی گزینه ی edit data در نوارابزار بالای صفحه ویرایش کنید.

تنظیم و ساخت نمودار توسط خودتان:

همانطور که در قبل ذکر کردیم ، وقتی صحبت از ساختن هر چیز به صورت دستی به میان می آید، Inspector view بهترین گزینه است. پس از انتخاب نمودار، در قسمت بالا سمت راست تصویر گزینه Chart View را انتخاب کنید.

از اولین نوار شما می توانید نوع نمودار خود را مشخص کنید. برای اضافه کردن موضوع، روی گزینه ی show title کلیک کنید. با این کار مکانی برای وارد کردن موضوع ظاهر می شود.

همچنین می توانید در صورت تمایل با کلیک کردن بر روی گزینه Show Legend توضیحاتی برای نمودار خود برگزینید. به صورت پیش فرض، توضیحات زیر نمودار قرار دارد اما با کلیک کردن روی آن میتوانید آن را به هر مکانی که مایلید انتقال دهید. متاسفانه، در گراف ها به صورت پیش فرض امکان ایجاد شرح و عنوان وجود ندارد، بنابراین برای اضافه کردن توضیحات باید به صورت دستی متنی را زیر گراف وارد کنید و سپس مطابق میل آن را تغییر دهید.

برای تغییر رنگ نمودار خود، روی Chart Colors کلیک کنید تا صفحه جدیدی باز شود. از آنجا می توانید از بین تعداد زیادی رنگ مختلف که در صفحه وجود دارد یکی را مطابق میل خود انتخاب کنید و سپس گزینه Apply All بزنید.

 

این صفحات به صورت خودکار محوری که متناسب داده های شماست را انتخاب می کند.  اما وابسته به نوع داده شما، ممکن است نتایج عجیبی دریافت کنید. خوشبختانه راهی برای تنظیم کردن محور های شما وجود دارد. برای این کار ابتدا به قسمت chart و سپس Axis بروید. همانطور که در شکل مشخص است، در زیر بخش value axis (Y) می توانید محور y را توسط انتخاب بیشترین یا کمترین مقدار داده مطابق میل تنظیم کنید. ( مفید برای زمانی که مثلا نمی خواهید یک محور از صفر شروع شود)

اگر روی گزینه ی choose axis options کلیک کنید، وارد انتخاب های پیشرفته ی بیشتری خواهید شد.

همچنین می توانید بین مقیاس خطی و لگاریتمی یکی را انتخاب و شکل گراف خود را مطابق میل تغییر دهید. از قسمت Inspector می توانید اعداد روی گراف خود را فرمت کنید. ( این ویژگی برای مواقعی که در حال کار با اعدادی مثل پول یا درصد هستید مفید است)

کارهای دیگر:

کلیک کردن بر روی قسمت Series چند انتخاب دیگر نیز فراهم می کند که باعث تنظیم شخصی بیشتر گراف شما می شود. برای مثال می توانید برچسب های مقدار دار را به هر داده اضافه کنید تا خوانندگان هم بتوانند هر بیت داده را ببینند. این امکان برای نمودارهایی که نشانه های داده زیادی ندارند مناسب است.

بیرون دادن نمودار:

اگر می خواهید از نمودار خود در نرم افزار دیگری از iWork استفاده کنید، به راحتی می توانید با کپی و پیست کردن این کار را انجام دهید. بر خلاف اکسل نمی توانید نمودار خود را با فرمت image تحویل بگیرید. بنابراین اگر می خواهید از گراف خود در برنامه دیگری (مثل Word) استفاده کنید بهترین راه گرفتن عکس از صفحه و بارگذاری آن به عنوان فایل PNG است.

مترجم بهزاد فتحی زاده

منبع:http://mac.tutsplus.com

لینک مطلب

تعداد بازدید : 7971

نظرات
ناشناس
عالی بود خسته نباشی osx
ناشناس
لطفا نحوه ساخت یک پروژه در گاراژباند رو آموزش دهید.
سینا
برای ساخت نمودار باید از چه برنامه ای در مک استفاده کنیم؟
مهدی به سینا
از برنامه نامبر (number) میشه استفاده کرد.
دانیال
با سلام نرم افزار ها رو تو مک چطور میشه اپدیت کرد؟
مهدی به دانیال
شما با نرم افزار اپل استور میتونید ورژن جدید نرم افزار های اپل رو اپدیت کنید.
رضا
سلام آموزش آوردن عکس و زیرنویس در پیجیس من وقتی عکس میاروم و زیرنویس می نویسم بعد که می خوام یه اس پیس بزارم برم صفحه بعد تمام عکس ها و نوشته ها بهم می خوره یا می خوام یه عکس رو با نوشته حذف کنم همه از بهم بخوره کسی هست که آموزش و چگونگی اینکارها رو به من یاد یده
ارسال نظر

سوال امنیتی : مجموع دو عدد 8 و 3 =