خبرنامه
 
پست الکترونیکی خود را وارد نمایید
شماره خبر : 960
تاریخ انتشار :
نحوه برجسته کردن رنگ ها در تصاویر سیاه و سفید با Aperture
آموزش Aperture:

نحوه برجسته کردن رنگ ها در تصاویر سیاه و سفید با Aperture

یکی از ویژگی های برنامه Aperture قابلیت جداسازی و ویرایش طیف خاصی از رنگهاست. این برنامه اجازه می دهد در عکس های سیاه و سفید بتوان اثرات رنگی را وارد کرد.

اگر می خواهید در تصاویر سیاه و سفید خود رنگ هایی را وارد کنید برنامه Aperture به سرعت آن را انجام می دهد. در حقیقت Aperture یکی از حرفه‌ای ترین برنامه های ویرایش عکس اپل محسوب می شود.

در این آموزش می خواهیم با نحوه وارد کردن رنگ ها در چنین عکس هایی آشنا شویم بنابراین با ما همراه باشید:

قسمتی از رنگ

برخی فرآیند عکاسی موجب شده تا برنامه های شناخته شده ای در این زمینه برای iOS ایجاد شود. از جمله این برنامه ها می توان به Color Splash اشاره کرد که به تصاویر سیاه و سفید رنگ هایی با عناصر خاص اضافه می کند.

این برنامه یک ثر بسیار محبوب خلق کرد که می توان آن را در Aperture قرار داده و تغییرات لازم را به عمل آورد. البته سایر نرم افزارهای حرفه ای اپل قابلیت های اضافی برای سفارشی عکس فراهم می کنند.

مرحله اول

در ابتدا باید یک تصویر مناسب پیدا نمود تا بتوان به بهترین شکل این فرآیند را به اتمام رساند. همانطور که در تصویر فوق مشاهده کردید ما از تصویر گل و برگ استفاده کردیم. برای مثال گل ها سوژه خوبی برای عکاسی هستند بخصوص اینکه کمک شایانی در ویرایش عکس ها می کنند.

مرحله دوم

در نوار کناری Aperture به قسمت تنظیمات یا همان Adjustments بروید. ما می خواهیم به دیدگاه متفاوتی در عکس ایجاد کنیم بنابراین هر گزینه ای در این زمینه مناسب می دانید را کلیک کنید. شما می توانید این کار را با کلیک روی کلید بالای سمت راست نوار ابزار انجام دهید. اما روش آسان تر فشردن کلید V و به نمایش در آمدن گزینه های نمایشی است.

مرحله سوم

روی Add Adjustment و سپس Black & White کلیک می کنیم. پنل جدید تنظیمات که شامل تصویر سیاه و سفیدیست ظاهر می شود. در Aperture می توانید به تغییر رنگ تصویر سیاه  و سفید بپردازید. عکسان سنتی به طور معمول از ژل های رنگی در جلوی لنز خود استفاده می کردند که به پردازش بهتر رنگ سیاه و سفید می پرداخت. شما سعی کنید برخی از لغزنده RGB را که در دسترس بوده تغییر دهید. در همین بین شما ایده ای برای چگونگی دریافت تصویر سیاه و سفید ساده عکاسی دریافت می کنید.

مرحله چهارم

در حال حاضر تصویر ما سیاه و سفید بوده و از رنگ قبل خود بیرون آمده است. ما در این تصویر قصد داریم رنگ سر گل همچنان به شکل قبل باقی مانده اما سایر نقاط تغییر یابد.

Aperture در قسمت تنظیمات خود گزینه brushing دارد. در این آموزش ما می خواهیم اثرات رنگ سیاه و سفید تصویرمان را brushing کنیم. برای انجام آن باید روی آیکون چرخ دنده کوچک کلیک کرده تا منوباری باز شود و سپس Brush Black & White away را انتخاب می نماییم.

مکان نما یک ابزار دقیقی به نظر می رسد که با یک پنل شناور شامل برخی دستورالعمل ها همراست. این پنل شناور دارای گزینه Brush بوده و اگر ما می خواهیم در Brush اثر رنگی داشته باشیم یا Brush آن موجب حذف رنگ سیاه و سفید شود، می‌توانیم نوع نرم آن را به کار ببریم.

در قسمت آپشن گزینه ای را انتخاب کنید که موجب جلب رنگ در منطقه ای که می خواهید شود. شما پس از این عمل مشاهده خواهید کرد که بلافاصله پس از Brush رنگی ظاهر می شود. اگر نگران هستید نکند رنگ از خطوط بیرون رود برنامه Aperture قابلیت Detect Edges یا همان تشخیص لبه داشته که نمی گذارد در زمان Brush رنگ از خطوط مورد نظر خارج شود.

این کار را انجام دهید تا عناصر رنگی به خوبی در مناطقی که می خواهید قرار گیرند.

مرحله پنجم

در تصویر فوق ما تنها روی سر گل فوکوس کرده و به رنگ آمیزی آن پرداختیم. ما نمی خواهیم از رنگ پر جنب و جوشی استفاده کنیم و قصد داریم رنگ طبیعی داشته باشد. ما اثر رنگ را به 0.4 رساندیم و می خواهیم بیشتر اثر رنگ سیاه و سفید در آن منطقه جلوه دهد و تنها می خواهیم رنگی پیدا کند.

مرحله ششم

با افزودن رنگ به سر گل کار ما به پایان می رسد. ما با چند گزینه سریع و برخی Brushing خشن تصویر سیاه و سفید قابل توجهی با تک رنگی ایجاد کردیم.

در حال حاضر می خواهیم اثر رنگ سیاه و سفید را کاملا حذف کرده و به ویرایش رنگ خاصی در یک تصویر کامل بپردازیم. برای حذف تنظیمات قبلی باید به روی آیکون چرخ دنده تنظیمات کلیک کرده Remove Adjustment یا همان حذف تنظیمات را کلیک کنیم.

تغییر رنگ

یکی دیگر از اثرات محبوب، تغییر رنگ خاصی در درون تصویر می باشد. با همان تصویر گل ما به تغییر رنگ پرداخته در حالی که باقی تصویر دست نخورده می ماند.

مرحله اول

پس از حدف تنظیمات سیاه و سفید بایستی تنظیمات و سپس رنگ را انتخاب کنید.

در پنل جدید تنظیمات ما می توانیم تعدادی رنگ های مختلف را انتخاب نماییم و رنگ جدید به تصویر اضافه کنیم. به عنوان مثال پنل شامل مجموعه ای از رنگ های پیش فرض بوده و اجازه دهید یکی را در تصویر بهره بگیریم.

مرحله دوم

رنگی که مطابق رنگ مورنظرتان برای تغییر است را انتخاب می کنید. در تصویر فوق ما رنگ زرد را انتخاب کردیم. سپس نوع رنگ کننده را انتخاب کرده و از آن برای انجام رنگ آمیزی استفاده می کنیم. باز نیز ما از رنگ سر گل نمونه برداری می کنیم.

تا حد امکان باید دقت نمود بنابراین از ابزار Loupe که به طور خودکار باز می شود و کمک شایانی در دقت شما می کند، استفاده خواهیم کرد.

نکته : شما با فشردن کلید ~ می توانید ابزار Loupe را در هر زمانی باز کنید.

مرحله سوم

اجازه دهید به صورت سرگرم کننده ای شروع کنیم. ابتدا اشباع کننده را تنظیم می کنید و سپس خواهیم دید که رنگ از بین می رود. بدون اینکه باقی تصاویر تحت تاثیر قرار گیرند، ظاهر فعلی را ترک می کنیم.

پس از تکان دادن چند لغزنده مختلف ما قادریم رنگ های سفید را به زرد تغییر دهیم. ما متوجه شدیم برخی از گل های خارج فوکوس نیز در حال تغییر رنگ به زرد هستند. ما نمی خواهیم به این تغییر دست زنیم و روند همانند زمانی است که ما به انتخاب brush adjustments away پرداختیم.

آیکون چرخ دنده مانند را کلیک کرده و Brush Color away انتخاب شود. من در این قسمت نیازی نیست دقت فراوانی داشته باشیم و به سادگی و به سرعت می توان کار را انجام داد.  همچنین نمی خواهد عملیات brush را در تنظیمات اعمال کنیم.

مرحله چهارم

شما می توانید با تغییر لغزنده برخی تنظیمات اثرات شگفت انگیزی در تصویر ایجاد کنید. با تغییر رنگ، روشنایی و اشباع ما می توانیم گل را به هر رنگی درآوریم. تصویر زیر نیز مثالی درباره همین کار است.

جمع بندی

با iPhoto که روی هر دستگاه مکی قابل دسترس است دیگر نیازی به استفاده از برنامه Aperture با هزینه ای بودن و مشخصات موردنیاز بالایش نیست. با این حال چنین نرم افزاری بسیار کارایی داشته به شکلی که ما سالهاست برای ویرایش تصاویر خود از این برنامه ویرایشگر تصاویر بهره می گیریم.

مترجم : مهتاب جهاندار

منبع : tutsplus.com

تعداد بازدید : 578

ارسال نظر

سوال امنیتی : مجموع دو عدد 7 و 8 =