social-phone
social-whatsApp
social-telegram
social-instagram
جستجو
فارسی
Back to all

کاهش مصرف باتری موبایل با چند ترفند ساده

کاهش مصرف باتری موبایل با چند ترفند ساده

عوامل متعددی بر عمر باتری ضعیف گوشی اندرویدی شما موثر است. در این مقاله به شما راهکارهایی جهت کاهش مصرف باتری موبایل با چند ترفند ساده را آموزش میدهیم. به طور کلی نسل جدید گوشی های هوشمند طوری طراحی شده اند که به انرژی بیشتری نیاز دارند. نمایشگرهای بزرگ، چند دوربین در یک گوشی، اضافه شده اپلیکیشن های متعدد، وجود قابلیت ها و کاربری های متنوع و از همه مهم تر قابلیت اتصال به اینترنت و استفاده از پیام رسان ها، همگی عواملی هستند که مصرف باتری موبایل را افزایش می دهند.

با این حال نمی توان از این قابلیت ها استفاده نکرد. اما می توان کاری کرد که هم زمان با استفاده از برنامه های کاربردی، مصرف باتری کاهش پیدا کند. مثلا ضرورتی ندارد که موقعیت مکانی همیشه روشن باشد؛ یا لزومی ندارد که انیمیشن های نمایشگر فعال باشند. بنابراین آشنایی با ترفندهای کاهش مصرف باتری موبایل، که در مورد انواع گوشی های هوشمند در کلیه برندها کاربرد دارند، کمک زیادی به شما می کند. همراه ما باشید.

از حالتهای صرفه جویی در مصرف باتری استفاده کنید:

  • کاهش روشنایی صفحه نمایش ساده ترین راه برای حفظ عمر باتری و حفظ عملکرد کامل ، کاهش روشنایی صفحه است.

  • شبکه تلفن همراه را خاموش کنید یا زمان مکالمه را محدود کنید.

  • از Wi-Fi استفاده کنید ، نه 4G.

  • محتوای ویدئویی را محدود کنید.

  • حالت های باتری هوشمند را روشن کنید.

  • از حالت هواپیما استفاده کنید.

 کاهش مصرف باتری موبایل با چند ترفند ساده

کاهش مصرف باتری موبایل با چند ترفند ساده :

1- حالت ذخیره انرژی را روشن کنید

فکر می کنید در شرایطی گیر می افتید که نیاز دارید باتری گوشی شما بیشتر از حالت عادی دوام بیاورد؟ تلفن خود را به حالت صرفه جویی در مصرف برق تغییر دهید ، که به طور خودکار عملکردهایی را که ممکن است عمر باتری را کاهش دهند ، کاهش می دهد.

اکثر گوشی ها باید بیش از یک گزینه ارائه دهند ، اما تلفن سامسونگ با اندروید 10 دارای چهار گزینه متفاوت است. عملکرد بالا با افزایش روشنایی و وضوح صفحه نمایش ، از باتری بیشتری استفاده می کند و Optimized تعادل بین عملکرد و عمر باتری را حفظ می کند. صرفه جویی در انرژی متوسط ​​به شما امکان می دهد با محدود کردن استفاده از داده ها و کاهش روشنایی ، وضوح و عملکرد CPU ، عمر باتری را افزایش دهید. با روشن کردن حداکثر صرفه جویی در مصرف برق ، دستگاه شما فقط در برنامه ها و سرویس های ضروری مورد استفاده قرار می گیرد.

همچنین می توانید حالت ذخیره انرژی انطباق پذیر را فعال کنید که در کنار سایر تنظیمات قدرت شما قرار دارد و به مدیریت مصرف باتری بر اساس زمان استفاده از دستگاه و زمانی که در جیب شما است کمک می کند.

اندروید 10 به شما امکان می دهد حالت صرفه جویی در مصرف برق را مستقیماً از سایه کشویی گوشی روشن کنید ، سپس چند گزینه را برای صرفه جویی در باتری تغییر دهید. همچنین می توانید به تنظیمات رفته و گزینه های صرفه جویی در مصرف برق را در بخش مراقبت از دستگاه تلفن خود بیابید. حتی می توان برنامه های خاص را کنترل کرد تا از برق کمتری استفاده کنند یا در صورت عدم استفاده به طور کامل خاموش شوند.

2- مراقب داده های شبکه خود باشید

داده های شبکه روی باتری شما بسیار سنگین است ، بنابراین در صورت امکان از Wi-Fi استفاده کنید. به یاد داشته باشید که Wi-Fi خود را روشن و متصل به شبکه در خانه یا (در صورت امکان) در مکان عمومی نگه دارید.

با خاموش کردن سرویس های داده تلفن همراه از پنل تنظیمات سریع تلفن خود ، می توانید تلفن خود را از استفاده از داده های تلفن همراه متوقف کنید. همچنین می توانید از حالت هواپیما برای غیرفعال کردن همه ویژگی های شبکه داده و روشن کردن Wi-Fi استفاده کنید ، اگرچه این امر تماس های دریافتی و پیامک های پیامکی را مختل می کند.

3- حالت تاریک صفحه نمایش را امتحان کنید

حالت تاریک برای چشم خوب است ، اما در واقع هیچ کاری برای باتری شما انجام نمی دهد مگر اینکه دستگاه شما دارای صفحه نمایش OLED یا AMOLED باشد. اکثر تلفن های قدیمی از صفحه نمایش LCD استفاده می کنند ، اما گوشی های شاخص سامسونگ ، وان پلاس و گوگل به استفاده از این فناوری صفحه نمایش جدیدتر روی آورده اند.

اگر گوشی با صفحه نمایش OLED یا AMOLED دارید ، این بدان معناست که تلفن در واقع پیکسل هایی را که سیاه نشان می دهند خاموش می کند ، بنابراین وقتی تمام پنل های سفید روشن روشن شده اند ، مقداری از باتری خود را ذخیره می کنید. با توجه به iFixit ، با روشن کردن حالت تاریک می توانید به اندازه یک ساعت از عمر باتری خود صرفه جویی کنید.

می توانید حالت تاریک را در Android Pie یا Android 10 از نماد تنظیمات سریع آن در سایه کشویی گوشی روشن کنید یا آن را در تنظیمات صفحه نمایش در پشت سر پیدا کنید. هر چند اینجا را متوقف نکنید ، زیرا برنامه های زیادی وجود دارد که دارای تنظیمات حالت تاریک مخصوص به خود هستند.

زمان تعویض باتری آیفون

 کاهش مصرف باتری موبایل با چند ترفند ساده

4- به برنامه های فعال استراحت دهید

ویژگی هایی مانند بلوتوث ، NFC ، قابلیت مشاهده تلفن سامسونگ و خدمات موقعیت مکانی مفید هستند اما باتری شما را خالی می کند تا تلفن شما متصل شود و به روز شود. اگر به دنبال حفظ باتری و کاهش مصرف آن هستید ، آنها را خاموش کنید تا در واقع به آنها نیاز داشته باشید.

همچنین ممکن است همیشه نیازی به برنامه دستیار صوتی خود نداشته باشید. اگر Google Assistant را فعال کرده اید ، به تنظیمات دستیار بروید و آن را غیرفعال کنید ، این امر باعث می شود دستیار Google به طور فعال گوش ندهد و از عمر باتری استفاده نکند. اگر دستگاه سامسونگ دارید ، می توانید ویژگی دستیار صوتی Bixby را که با گوشی های اندرویدی این شرکت ارائه می شود نیز خاموش کنید.

همچنین ممکن است بخواهید هر روشی را که فعال کرده اید غیرفعال کنید تا تلفن شما از انجام خودکار کارهایی که از برق استفاده می کنند جلوگیری کند.

5- صفحه نمایش روشن, باتری مصرف میکند

صفحه نمایش گوشی های هوشمند این روزها عالی به نظر می رسند ، اما جای تعجب نیست که وضوح واضح و پیکسل های فراوان باتری گربه ای هستند. احتمالاً نیازی به روشن شدن دستگاه در بالاترین تنظیمات ندارید. به تنظیمات صفحه نمایش خود بروید و روشنایی صفحه را کم کنید. باتری تان از شما تشکر می کند.

شما همچنین باید غیرفعال کردن روشنایی خودکار را در نظر بگیرید ، که بر اساس نیازهای درک شده شما تنظیم می شود اما می تواند روشنایی صفحه نمایش شما را بیشتر از آنچه که باید افزایش دهد. حتی می توانید مدت زمان فعال ماندن صفحه نمایش خود را تغییر دهید. در تنظیمات صفحه نمایش گوشی خود ، پس از چند ثانیه آن را روی رنگ سیاه قرار دهید. و برای غیرفعال کردن اعلان های برنامه های خاص ، وارد تنظیمات اعلان ها شوید ، بنابراین هر بار که یک هشدار جدید وارد می شود ، تلفن شما روشن نمی شود.

6- تلفن خود را خاموش کنید

تلفن دائما در حال بوق زدن و وزوز با اعلان ها آزاردهنده است و باتری خالی می شود ، بنابراین آن را خاموش کنید. تلفن شما باید یک موتور داخلی را به صدا در بیاورد ، که - شما حدس زده اید - از انرژی استفاده می کند. به تنظیمات صدا و ارتعاش بروید و شدت ارتعاش را پایین بیاورید. در اینجا ، شما همچنین می توانید بازخورد لمسی را غیرفعال کنید تا هنگام تایپ یا لمس صفحه لرزش نداشته باشد.

 کاهش مصرف باتری موبایل با چند ترفند ساده

7- کنترل برنامه های خود را در دست بگیرید

توسعه دهندگان تلاش زیادی می کنند تا مطمئن شوند برنامه هایشان تا حد ممکن کارآمد است ، اما بسیاری از آنها حتی در صورت عدم استفاده از آنها در پس زمینه به کار خود ادامه می دهند. البته این امر به مرور زمان داده ها و عمر باتری را از بین می برد. می توانید برنامه های بلااستفاده را تحت گزینه مدیریت توان برنامه در بخش مراقبت از دستگاه تلفن خود به خواب ببرید.

یک قدم جلوتر بروید و برنامه های خاصی را در حالت خواب قرار دهید تا از مصرف زیاد آنها در زمان عدم استفاده جلوگیری شود. به خاطر داشته باشید که برنامه های خواب و خواب عمیق مگر اینکه در حال استفاده باشند ، به روز رسانی نمی شوند ، بنابراین ممکن است لازم باشد به صورت دستی به روز کنید. در بخش برنامه ها در تنظیمات ، می توانید برنامه های جداگانه را انتخاب کنید ، سپس فعالیت پس زمینه را مجاز یا غیرفعال کنید یا مصرف باتری آن را بهینه کنید.

در همین حال ، مراقب برنامه های پشتیبانی شده از تبلیغات باشید که به نظر می رسد باتری را خسته می کنند. همانطور که BuzzFeed در 2019f گزارش داد ، طرح های تقلب در تبلیغات می توانند تبلیغات درون برنامه ای را برای پخش فیلم ها در پس زمینه ربوده کنند. شما در واقع این ویدئوها را نخواهید دید ، اما آنها به عنوان نمایشنامه برای تبلیغ کننده ثبت نام می کنند ، به این معنی که آنها مجبور شده اند باتری خود را به صفر برسانند.

8- تجدید نظر در زمینه تصویر زمینه و ابزارک ها

برای تصویر زمینه موبایل, از قرار دادن تصاویر متحرک بپرهیزید, زیرا برای تحریک صفحه نمایش شما انرژی لازم است. همچنین ایده خوبی است که خود را به یک پس زمینه با رنگهای کمتر محدود کنید ، زیرا در صورت نیاز به ارائه رنگهای مختلف ، صفحه نمایش انرژی بیشتری مصرف می کند. باز هم ، اگر صفحه نمایش OLED دارید ، رنگ مشکی بهتر است.

9- گجت ها را غیر فعال کنید

یک روش بسیار مفید و موثر برای کاهش مصرف باتری موبایل، غیر فعال  کردن گجت هاست. مثلا لزومی ندارد که تقویم و ساعت آنالوگ همیشه فعال باشند.

10- ویبره را قطع کنید

ویبره هم انرژی قابل توجهی از باتری می گیرد و غیر فعال کردن آن می تواند مصرف باتری را کاهش دهد.

 کاهش مصرف باتری موبایل با چند ترفند ساده

سئوالات مهم :

آیا عمر باتری با گذشت زمان کم میشود؟

بله، باتری ها به تدریج خراب میشوند. باتری های لیتیوم یونی امروزی برای تعداد معینی از “چرخه” تخلیه کامل باتری، طراحی شده اند. یک چرخه معادل با یک تخلیه کامل باتری است، بنابراین به معنی یکبار شارژ نیست. همانطور که اپل می گوید: “شما ممکن است ۷۵ درصد از ظرفیت باتری خود را یک روز استفاده کنید، سپس شب آن را به طور کامل شارژ کنید. اگر در روز بعد ۲۵ درصد از شارژ را استفاده کنید، در مجموع باتری ۱۰۰ درصد تخلیه شده است و یک چرخه شارژ انجام شده است.”

طول عمر باتری و چرخه ها، بین دستگاه های مختلف متفاوت است اما معمولا بین ۳۰۰ تا ۵۰۰ چرخه کامل، معادل دو سال استفاده است.

آیا باقی ماندن موبایل در شارژ، به باتری آن ضربه میزند؟

نه همیشه. گفته هایی وجود دارد که ماندن موبایل در طول شب یا به طور مداوم در شارژ، باعث خسارت به باتری می شود. با این حال باتری های هوشمند امروزی تا میزان مورد نیاز انرژی دریافت میکنند. استثنایی برای شرایط بسیار گرم وجود دارد. حرارت موجب کاهش عمر باتری های لیتیوم یونی میشود و از آنجایی که شارژ تلفن کمی آن را گرم میکند، ترکیب شدن گرمای هنگام شارژ با گرمای محیط (بیش از ۳۰ درجه سانتیگراد) می تواند به موبایل هوشمند آسیب برساند. سعی کنید تلفن خود را هنگام شارژ شدن، خنک نگه دارید برای مثال آن را در نور خورشید قرار ندهید.

آیا غیرفعال کردن Wi-Fi و بلوتوث، عمر باتری را افزایش میدهد؟ حالت هواپیما چطور؟

به احتمال زیاد روشن نگه داشتن Wi-Fi و بلوتوث در زمانی که استفاده نمیشوند مقدار زیادی از باتری را تخلیه نمی کند. البته اگر واقعا می خواهید به حداکثر بهره وری باتری برسید، خاموش کردن آنها میتواند موثر باشد. استفاده از تلفن همراه در محلی که آنتن ضعیف است به دلیل جستجو دائم سیگنال، باتری زیادی مصرف میکند. شما می توانید حالت هواپیما را فعال کنید اگر به تلفن همراه نیاز ندارید.

همچنین اگر شما می توانید به Wi-Fi متصل شوید، این کار را انجام دهید زیرا با استفاده از ۴G یا ۳G، تخلیه باتری خیلی سریعتر از Wi-Fi انجام می شود.

نظرات
انصراف از نظر Close